Nasza rodzina - impresje genealogiczne

Wanda i Władysław Klimkowie /1927/

Podczas Świąt Bożego Narodzenia spotykają się w Sokoligórze u Stanisławy i Cezarego Klimka - 22-letnia siostra Stanisławy - Wanda Wiśniewska i kuzyn Cezarego Władysław Klimek (syn Wojciecha). Wanda i Władysław zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. W 1929 roku ślubują. Mają pięcioro dzieci Lecha (ur. 1930), Bogdana (1931r.), Janusza (1932 r.), Henryka (1933 r.), Ritę (1934 r.) i Romana (1936 r.). W 1938 roku Władysław Klimek zostaje posłem na sejm II RP. Po wybuchu wojny zostaje bestialsko zamordowany przez hitlerowców. Wanda z sześciorgiem dzieci w czasie wojny jest więziona w Toruniu w "Szmalcówce" i potem w Potulicach. Niezwykłe losy wojenne i powojenne tej rodziny opisał Henryk Klimek w dwóch wspomnieniowych książkach.

Multimedia

LPNazwaDataOpis
1Wanda Klimek zd. Wiśniewska
 
2Władysław KlimekWładysław Klimek
3rodzina Wandy i Władysława Klimków
 
4Stasia i Cezary Klimkowie z Sokoligóry
Stanisława i Cezary Klimkowie z Sokoligóry - w środku ich "przybrana córka" Stasia. Jej losy nie są mi jeszcze znane.  
5siostry Wiśniewskie
Siostry Wanda i Stanisława Wiśniewskie - Stanisława była żoną Cezarego Klimka - gospodarza w Sokoligórze, Wanda u niej w domu poznała Władysława Klimka, gospodarza z Pływaczewa - kuzyna Cezarego. Opisuje ten fakt Henryk Klimek w swojej książce "Czas utraconego dzieciństwa". Władysław - późniejszy poseł RP został zamordowany przez Niemców w październiku 1939 r. Cezary został wywieziony z Sokoligóry do obozu w Sachsenhausen w kwietniu 1940 roku - zginął tam w marcu 1942 r. Po wojnie Wanda gospodarzyła w Pływaczewie a Stanisława w Sokoligórze.  

Strona przedstawia historie wielu spokrewnionych rodzin wywodzących się z Kujaw, Ziemii Chełmińskiej, Pomorza Gdańskiego: Głowackich, Kozłowskich, Klimków, Ruckich, Bielickich, Manikowskich, Kurowskich, Michalskich, Klińskich, Czajkowskich, Żyndów
Serwis wygenerowano z programu "Drzewo genealogiczne II" firmy PL-SOFT S.C