Nasza rodzina - impresje genealogiczne

Pogrzeb Wojciecha Klimka 15.02.1939 r. /15-02-1939/

Wiadomość z "Głosu Pomorza" nr 19 z dn. 14.02.1939 r.Zgon zasłużonego obywatela-patriotyW ubiegłą sobotę zmarł po krótkiej chorobie śp. Wojciech Klimek, obywatel ziemski w Pływaczewie, przeżywszy 84 lat. W czasach zaborczych Zmarły był gorliwym Polakiem i wielkim patriotą, pracował przez okres kilkudziesięciu lat w Kółku Rolniczym w Kowalewie, podkreślając jawnie przy każdej sposobności swoją narodowość polską oraz podtrzymując ducha polskości wśród obywateli. Odziedziczywszy w młodych latach gospodarstwo rolne po rodzicach, przetrwał na nim, mimo szykan i zakusów zaborców na piękny ten szmat ziemi, do czasu oswobodzenia Ojczyzny spod jarzma zaborców, starając się wychować swoje dzieci w duchu nawskroś polskim.

Śp. Wojciech Klimek cieszył się z powodu wielkich zalet osobistych, prawego charakteru swego, wielkim szacunkiem i poważaniem, był wszędzie lubiany i mile widziany. Zmarły był ostatnim z starszego pokolenia Klimków, osiadłej tak licznie w powiecie naszym.

O tej samej godzinie zgonu w sobotę, lecz 14 dni wcześniej zmarł w Sokoligórze jego starszy brat śp. Mateusz Klimek, w wieku 90 lat, a śp. Wojciech Klimek, oddając ostatnią przysługę swemu bratu, nabawił się na pogrzebie choroby śmiertelnej wskutek silnego przeziębienia.Niech spoczywa w spokoju po trudach pracowitego życia w ziemi polskiej, którą tak bardzo pokochał. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

Multimedia

LPNazwaDataOpis
1pogrzeb Wojciecha Klimka - 15 luty 1939
Wiadomość z "Głosu Pomorza" nr 22 z dn. 21.02.1939 r.

W ubiegłą środę odbył się pogrzeb zasłużonego obywatela - seniora ziemiaństwa Gminy Wiejskiej Kowalewo śp. Wojciecha Klimka, ojca posła na Sejm p. Władysława Klimka z Pływaczewa.

Pogrzeb ten był żywą manifestacją, dowodem poważania jakim cieszył się ten zasłużony dla sprawy społeczno-narodowej rolnik.
Udział w pogrzebie brały nie przeliczone tłumy pomimo niekorzystnej pogody. Po mszy św. w kościele parafialnym kondukt żałobny na cmentarz prowadził ks. proboszcz Jarzębski z Lipnicy w otoczeniu 6 kapłanów. Trumnę do grobu nieśli członkowie Straży Pożarnej w Pływaczewie. Poprzedzały ją liczne delegacje Straży Pożarnych w obrębie Gminy, ze sztandarami jako też delegacje Kółek Rolniczych z Kowalewa i okolicy.
Za trumną postępowali za rodziną zmarłego Zarząd Powiatowy T.R.P. w komplecie z prezesem p. Płocieniakiem na czele oraz członkowie Zarządu Gminy wiejskiej Kowalewo, z Wójtem gminy p. Ewertowskim z Pluskowęs. Rzesze przyjaciół i znajomych, którzy oddali zmarłemu ostatnią przysługę dały żywe świadectwo, że praca dla dobra ogółu nie idzie w zapomnienie lecz zapewnia wdzięczną pamięć i uznanie u społeczeństwa.


 

Strona przedstawia historie wielu spokrewnionych rodzin wywodzących się z Kujaw, Ziemii Chełmińskiej, Pomorza Gdańskiego: Głowackich, Kozłowskich, Klimków, Ruckich, Bielickich, Manikowskich, Kurowskich, Michalskich, Klińskich, Czajkowskich, Żyndów
Serwis wygenerowano z programu "Drzewo genealogiczne II" firmy PL-SOFT S.C