Nasza rodzina - impresje genealogiczne

ksiądz dziekan Franciszek Żynda /10-1939/

Franciszek Żynda uczęszczał do szkół w Kościerzynie i Chojnicach. Ukończył Seminarium Duchowne w Pelplinie i w 1918 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był duspasterzem w Gdańsku, Łęgu, Chełmnie i Wąbrzeźnie. Od 1935 roku był proboszczem w Chełmnie - w latach 1936-39 pełnił funkcję dziekana dekanatu chełmińskiego. Jako nauczyciel religii był generalnym sekretarzem Katolickiego Związku Młodzieży Polskiej na Diecezję Chełmińską oraz redaktorem kwartalnika "Młodzież Pomorska". Rozpowszechniał znajomość sanktuarium Maryjnego w Chełmnie - wydał w 1936 r. własnym nakładem książkę "Historia cudownego obrazu Matki Bolesnej w Chełmnie". Był odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.
Aresztowany 30.10.1939 roku w Chełmnie przez hitlerowców został zamordowany wraz z setkami innych Polaków w lesie w Klamrach pod Chełmnem prawdopodobnie 1.11.1939 roku.

Multimedia

LPNazwaDataOpis
1Brat księdza Franciszka Żyndy z żoną Łucją.
Brat księdza - Władysław z żoną

Łucją zd. Manikowską - wnuczką Mateusza Klimka. Obok oryginalny samochód księdza Franciszka - niewątpliwie cud ówczesnej techniki.  
2ksiądz Franciszek Żynda
Ksiądz Franciszek na zdjęciu pierwszy z prawej.  
3stowarzyszenie1936
Kupiłem niedawno na aukcji na Allegro zdjęcie:
KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MĘŻCZYZN - CHEŁMNO 1936
Napis odręczny u góry zdjęcia : "Kierownictwo KSM Oddział w Chełmnie 1928-1936 . U dołu zdjęcia odręczny napis: "Ks.prob.Żynda 1936."
Na odwrocie okrągła pieczątka zawodowego fotografa: "ATELIER RUBENS, Ed.Malicki , Chełmno Marsz. Focha 35 ". Na odwrocie odręczny napis: " Kierownictwo KSM Oddział w Chełmnie, stoją: Magulewski, Netkowski, Szczerbicki, Białkowski, Stankiewicz wicesekretarz, siedzą: Bukowski, Nierzwicki, Ks.Prob.Żynda, Lamparczyk, Lisowski.
Niektóre nazwiska mogą być nieznacznie przekręcone. Feliks Lamparczyk i Jan Nierzwicki są przedstawieni w "Chełmińskim słowniku biograficznym" Stefana Rafińskiego. Obaj, tak jak i proboszcz Żynda, zostali zamordowani przez hitlerowców w listopadzie 1939 r. w Klamrach. 

Strona przedstawia historie wielu spokrewnionych rodzin wywodzących się z Kujaw, Ziemii Chełmińskiej, Pomorza Gdańskiego: Głowackich, Kozłowskich, Klimków, Ruckich, Bielickich, Manikowskich, Kurowskich, Michalskich, Klińskich, Czajkowskich, Żyndów
Serwis wygenerowano z programu "Drzewo genealogiczne II" firmy PL-SOFT S.C