Nasza rodzina - impresje genealogiczne

Feliksowo /26-01-1945 r./

Feliksowo - to miejsce dla mnie owiane było głęboką tajemnicą. Marta Kopecka z domu Manikowska była siostrą Lucjana Manikowskiego. Lucjan to ojciec naszej babci Adeli.

Mąż Marty - Franciszek Kopecki był Polakiem, w czasie wojny trafił do obozu koncentracyjnego Oranienburga - żeby się stamtąd wydostać zmienił nazwisko na niemieckie. Był właścicielem Feliksowa – dworku i majątku – ponad 200 ha ziemi.
Zaraz po wkroczeniu frontu 26 stycznia 1945 Marta została zastrzelona przez Rosjan - prawdopodobnie pomogli w tym pracujący w majątku Polacy. Jej mąż Franciszek był ukrywany przez innych Polaków i przeżył. Prawdopodobnie po wojnie przez kilka lat był więziony w Polsce - jako "Niemcowi" zabrano mu majątek. Żył do 1964 roku. Oboje spoczywają na cmentarzu w Łobdowie.

Majątek został zawłaszczony przez władzę ludową – dworek całkowicie zdewastowany przez Spółdzielnię Kółek Rolniczych.
Na zdjęciu widok obecny. Mieszka w nim jakaś rodzina za przyzwoleniem córki Kopeckich. O zwrot ziemi toczy się postępowanie sądowe.

Multimedia

LPNazwaDataOpis
1Marta Kopecka - Żyndowie w domu
Marta Kopecka pomiędzy braćmi księdzem Franciszkiem i Władysławem Żyndą. Między nimi z tyłu stoi Łucja Żynda z domu Manikowska - żona Władysława. Za księdzem jej brat Lucjan Manikowski.  
2Feliksowo 107-06-2008 r.
Zdewastowany dworek w Feliksowie - zarządzany przez pół wieku przez SKR. Obecnie porzucony przez SKR - zamieszkiwany przez lokalną rodzinę za zgodą żyjącej córki Kopeckich.  
3Łobdowo07-06-2008 r.
Zaraz po wkroczeniu frontu 26 stycznia 1945 Marta została zastrzelona przez Rosjan - prawdopodobnie pomogli w tym pracujący w majątku Polacy. Jej mąż Franciszek był ukrywany przez innych Polaków i przeżył. Żył do 1964 roku. Oboje spoczywają na cmentarzu w Łobdowie.  
4Dworek w Niedźwiedziu07-06-2008 r.
Dworek w Niedźwiedziu to przykład gospodarki socjalistycznej i kultury "polactwa". Zdewastowany, zrujnowany i opuszczony przez ludową władzę i ich następców. W okolicy Feliksowa znajduje się kilka takich obiektów. W całej Polsce pewnie tysiące.  
5Dworek w Wałyczu07-06-2008 r.
Dworek w Wałyczu - kolejny przykład socjalistycznej dewastacji.  

Strona przedstawia historie wielu spokrewnionych rodzin wywodzących się z Kujaw, Ziemii Chełmińskiej, Pomorza Gdańskiego: Głowackich, Kozłowskich, Klimków, Ruckich, Bielickich, Manikowskich, Kurowskich, Michalskich, Klińskich, Czajkowskich, Żyndów
Serwis wygenerowano z programu "Drzewo genealogiczne II" firmy PL-SOFT S.C