Nasza rodzina - impresje genealogiczne

Mieczysław Zawacki /20-05-1945/

Na zdjęciu Syndykatu – ciocia rozpoznała byłego sąsiada z Chełmna – Bronisława Zawackiego – był rzeźnikiem w Chełmnie – właścicielem niskiej kamienicy pomiędzy kamienicami cioci. Przybył tu w latach 30. z Chełmży. Br. Zawacki występuje także na zdjęciu Cechu Rzeźnickiego w Chełmży w 1931 r. obok dziadka St. Kozłowskiego.

Jego najstarszy syn – Mieczysław po wojnie chciał walczyć z komunistami – namawiał m. in. brata cioci – Lecha, żeby wstąpili do partyzantki w Borach Tucholskich. Lach namówić się nie dał ale on z kilkoma innymi osobami tam wyruszył. W maju 1945 r. zostali otoczeni w jakieś chacie przez UB i wezwani do poddania się. Kiedy Mietek wychodził z rękoma podniesionymi do góry UB-owcy go zastrzelili.

Multimedia

LPNazwaDataOpis
1kamienica Br. Zawackiego2008
Pomiędzy dwiema kamienicami należącymi do rodziny Kurowskich - stoi niska kamienica. Przed wojną należała do mistrza rzeźnickiego Bronisława Zawackiego. Mistrz Bronisław współpracował z dziadkiem Stanisławem - w cechu w Chełmży i w Pomorskim Syndykacie Skór w Toruniu. 
2grób Mietka2008
"Kamienie na szaniec"  

Strona przedstawia historie wielu spokrewnionych rodzin wywodzących się z Kujaw, Ziemii Chełmińskiej, Pomorza Gdańskiego: Głowackich, Kozłowskich, Klimków, Ruckich, Bielickich, Manikowskich, Kurowskich, Michalskich, Klińskich, Czajkowskich, Żyndów
Serwis wygenerowano z programu "Drzewo genealogiczne II" firmy PL-SOFT S.C